SEO

Site Hızının Google Sıralamasına Etkisi

24 Mart 2022
site hızının seo üzerinde etkisi
1472
Views

Hem site hızının SEO etkisi hem de kullanıcı ara yüzü (kullanıcı deneyimi), kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşime girdiği ile ilgilidir. Bir kullanıcının sitenizde geçirdiği süre, kullanıcı deneyimi için sağlam bir ölçümdür. Sitenizin hızının yavaş olması durumunda bu durum her iki metriği de olumsuz etkileyecektir. Bu konuda tüm SEO Uzmanları hem fikir olduğunu düşünüyorum, aksi düşünülemez! Fakat Türkiye’de bu durum aşırı abartılmaktadır. siteler saniyenin 4’de biri kadar hızlı açılması bile beklenebilir.

Yavaş bir web siteniz varsa, sitenizin SEO’su da etkilenir. Bunun nedeni, kullanıcı beklentilerini karşılamazsanız Arama Motorlarının sizi iyi bir yere yerleştirmeyeceğidir.

Web sitesi hızı, internet işinizin başarısı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir ve bu nedenle sitenizin SEO’sunu etkiler.

Site Hızının SEO’a Etkisi

Site hızının SEO üzerindeki etkisi de ilk etapta kullanıcı deneyimi ile ilgilidir. Bir site ziyaretçisinin sitede geçirdiği zaman, sitenin iyi durumda olmasının ana nedenlerinden biridir. Ancak site hızınız düşük olduğunda sitenizin Hemen Çıkma Oranı yani “Hemen Çıkma Oranı” artar. Başka bir deyişle, web sitenizi ziyaret eden daha fazla kişi, web sitenizde vakit geçirmeden hemen ayrılır.

Sonuç olarak, Hemen Çıkma Oranınız yüksek ve Geri Dönüş Oranınız düşükse, Google sıralamanızı düşürebilir ve sizi arama sonuçlarının en altına yerleştirebilir ve potansiyel müşterileri kaybedebilirsiniz.

Hız etkisi ile Hemen çıkma Oranı Düşürmek için

Hemen çıkma oranlarını azaltmak için bazı önlemler önermek istiyorum:

1 – İnsanların sayfanızda gezinirken biraz zaman geçirmesi için sitenizin tüm sayfalarında kaliteli içeriğe sahip olduğunuzdan emin olun.

2 – Sayfa yükleme hızını artırmak için resim boyutunu küçülterek veya eklentileri optimize ederek sayfa yükleme hızını artırın.

3 – optimize edilmiş, kodları sıkıştırılmış temiz kodlanmış web siteleri inşa edin veya ettirin.

4. Gerekirse bu konuda bir uzman bir kişiden destek alın.

5- siteleri optimize edilmiş alanında uzmanlaşmış sunucu hizmeti veren şirketlerde barındırın.

6 – En önemlisi bu konuda fazla takılmayın. Yani siteniz Mobilde 1-2 saniyede açılıyorsa sorun yok.. 3-7 saniye arası ise optimizasyona ihtiyaç var demektir.

Google Site Hızına Bakış açısı

Google, site hızı konusunda çok kesin çizgilere sahip olduğunu belirtiyor. Özellikle mobil platformda site hızı yavaşsa, masaüstü aramalarda ilk sayfada çıkıyor. Mobil açılış hızınız yavaş olduğunda üçüncü hatta dördüncü sırada yer alabilirsiniz. Google, öncelikle kullanıcılarının yararına çalışır, bu nedenle sitenizin ne olursa olsun hızlı açılması gerektiğini belirtir ve sitenizin yavaş yüklenme süresini nasıl düzelteceğinizi size söyler.

Süper Hızlı site üst Sıraya gelir mi?

Yazının başında da değinmek isteyip konuya bağlayamadığım önemli bir hususta bilgi vermek istiyorum. Siteniz tek başına hızlı olduğu için sıralama kazanmaz! Ülkemizde en çok yapılan hatalardan biri budur, Google sıralama faktörleri içinde en çok önem gösterilen konudan biri site hızı olarak düşünülüp sadece sitenin hızı ile ilgilenen kişilere denk geldim.

Google sıralama kazanmak için çok fazla etken vardır ve site hızı bunlardan biridir. Sadece web sitesi hızlı diye hiç bir web sitesi en üst sıraya gelmez. Kaliteli içerik ve yüksek kullanıcı memnuniyeti sunan siteler sıralama alır.

Site Hızı Nasıl ölçülür?

Site hızını ölçmek basittir, çeşitli SEO Analiz araçları ile site hızını bir kaç dakika harcayarak ölçümleyebilirsiniz. Ben buraya bunlardan önde gelen 5 tane site hızı ölçme aracı paylaşıyor olacağım, siz karşılaştırmalı olarak site hızlarının ölçümünü yaparsınız. Ölçüm yaparken dikkat etmeniz gereken durum, hangi lokasyon içinde bulunuyorsanız ona yakın veya direkt olarak onu seçerek ölçüm yapınız.

  • GTmetrix
  • WebPagetest
  • Google PageSpeed Insights
  • Site Speed (Google Analytics)
  • Google Test My Site

SEO Analiz Google sıralaması yarışmasına katılan bir çok kişi gibi bende site hızını makul seviyelere getirecek hareketlerde bulundum. Zaten sitemizin alt yapısı wordpress olduğundan bunun için hazırlanmış iyi eklentilerin yanı sıra iyi optimize edilmiş bir tema ile yolumuza çıktık.

Site Hızı Google Sıralamasına Etkisi Sonuç

Site hızı SEO için önemli bir faktör olduğundan, onu mümkün olduğunca geliştirmelisiniz. Site hızınız, hemen çıkma oranınızı (kullanıcıların sitenizden ayrılma hızı) doğrudan etkiler ve dolaylı olarak arama motoru sıralamalarını etkiler. Siteniz ne kadar yavaşsa, kullanıcı o kadar az sitede kalır ve gezinir, bu da arama motorları tarafından SEO değerlendirmesi için olumsuzdur. Çok yavaş siteler Google sıralama kaybına neden olabilir.Tekrar vurgulamak gerekirse site hızı bir sıralama faktörüdür fakat tek başına yeterli bir sıralama ölçütü değildir.

Yazı Kategorisi
SEO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir