SEO

Https’in (SSL) Google Sıralamasına Etkisi

26 Mart 2022
SSL Sertifikası SEO etkisi
1414
Views

HTTPS (SSL) bazılarının önemsemediği bazılarının ise kritik olarak düşündüğü bir sertifikadır. Ancak karşılaştırmalar ve araştırma verileri sonucunda HTTPS’nin Google sıralaması üzerinde etkisi olup olmadığı çok kez ortaya çıkmıştır. Küçük bir etki ya da kritik bir faktör, sizce hangisi? Bunu öğrenmek için HTTPS nedir ve nasıl alınır gibi soruların yanıtlarına ulaşmanız için size rehberlik edeceğiz.

Bizde bu web sitesi dahil tüm sitelerimize SSL Sertifikası yükleriz bunun sebebi arama motorunun SSL Sertifikası olmayan sitelere güvenmemesidir gelin size Https (SSL) nedir açıklayalım.

Https Nedir? (SSL)

HTTPS yani SSL Sertifikası, güvenli köprü metni aktarım protokolüdür. HTTP’nin güvenli sürümüdür. HTTP, web tarayıcısı ile web sitesi arasındaki veri gönderimi için kullanılır. Bir web sayfasına girdiğinizde link yazan kısımda güvenli yazısı varsa, SSL sertifikasına sahip olduğu içindir. Bu özelliğe sahip olan web siteler, banka hesabı, sağlık sigortası ya da bunun gibi hassas veriler ilettiğinde önemlidir.

HTTPS Neden önemlidir?

Oturum açma gibi kimlik bilgisine ihtiyaç duyulan sitelerde HTTPS kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü Güvenli değil yazısına sahip siteler hem tarayıcı hem de kullanıcılar tarafından daha fazla ciddiye alınır. Google için güvenli olan bir yer kullanıcı açısından da güvenlidir. Tüm SEO Uzmanı arkadaşlar bilir ki Google güvenmediği siteye kolay kolay trafik yollamaz.

HTTPS sertifikası web sitelerin bilgilerinin herkes tarafından görüntülenmesini engeller. Örneğin; şifresiz Wİ Fİ kullanımı gibi web site bilgileri de herkese açık olur. HTTPS bir web sitesinin korunma kalkanıdır, diyebiliriz. HTTPS sahip olmayan web siteleri üzerinden gerçekleşen tüm iletişimler düz metindir, bu da onları doğru araçlara sahip herkes için yüksek düzeyde erişilebilir hale getirir ve yoldaki saldırılara karşı savunmasız hale getirir.

HTTPS Sıralamaya etkisi

Google için HTTPS eşitliği bozan bir faktör olarak belirtilmektedir. Ancak SEO çalışmaları konusunda eğitim alıp uzmanlaşan kişiler için SSL sertifikası kritik bir ihtiyaç.

SSL sertifikasına sahip olmayan siteler rakiplerine göre daha fazla zorlandığını hem HTTPS hem de http olan bir web sitesi sahibi olarak belirtmek isterim. İki web sitemdeki yazılar özgündür ve SEO çalışmaları kendim tarafımca yapılmıştır.  Ancak sadece HTTPS için savaş verilmemelidir. Öncelikle SEO çalışmaları yapılmalı. Web sitesi tüm hatalardan arındırılmalı ve oldukça temiz bir şekilde geçiş yapmalıdır. Eğer sertifikayı alıp sitenin SEO çalışmalarını yeterince yapmazsanız, rakiplerinizin ardından bakmak zorunda kalırsınız.

Sıralamanın yanı sıra kullanıcı deneyimi de SSL sertifikası için önemlidir. Alışveriş için bir web sitesine girdiğinizde yukarıdaki asma kilit işareti kırmızı ise alışveriş yapmak konusundan endişeye kapılırsınız. Güvenli olmayan bir siteden tüm bilgiler paylaşılarak alışveriş gerçekleştirmek pek de hoş değildir. Üstelik sadece bilgi hizmeti veren blog web sitelerinde bile Güvenli yazısı görüldüğünde kullanıcılar web sitesini daha çok sever. Çünkü sadece sıralamada yer almak için bilgi hırsızlığı yapan, kelimeleri dolandırarak zaman hırsızlığı yapan ve boş bilgiler ile sinir bozan site sayısı da ne yazık ki çok fazla. Bizimde SEO Yarışması kapsamında yaptığımız siteler olsun isterse de herhangi bir site olsun site kurulumunu yaptıktan sonra ilk yaptığımız şey SSL Sertifikasını yüklemektir.

HTTPS Nasıl alınır?

HTTPS Sitenize SSL sertifikası almak isteyenler için hemen kısa ve öz bir şekilde nasıl alınır sorusunu yanıtlayalım;

  1. Öncelikle SSL sağlayıcı seçmelisiniz. Güvenilir olan sertifika otoritesi bulmalısınız. Tarayıcıların her biri sizi tanımalı. Ayrıca cihazlar ve işletim sistemleri de aynı şekilde.
  2. HTTPS sertifikası için hangisini seçeceğinize karar verin. Unutmayın ki bazı SSL sertifikaları diğerlerinden daha fazla avantajlıdır ve doğrulama gerektirir.
  3. Web sitenizi HTTPS geçişi için hazırlayın. SEO çalışmaları yaptıktan sonra HTTPS’ye geçerek rakipleriniz ile aranızdaki eşitliği bozabilirsiniz. Böylece yazılarınız daha hızlı bir şekilde üst sıralara çıkar.

SONUÇ

HTTPS Yani SSL Sertifikası arama motoru için önemli bir sıralama faktörüdür. Websitelerini daha baştan tasarlarken SSL Sertifikalarını satın almalısınız veya ücretsiz sertifikalar temin ederek yüklemelisiniz.

Yazı Kategorisi
SEO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir