SEO

Backlink (Geri Bağlantı) Nedir? Nasıl Alınır? 2022

13 Mart 2022
backlink
1659
Views

Backlink, Harici link, Geri bağlantı veya dış link: SEO kampanyalarının odağına geldik.Türkiye ve Dünyada, SEO İşi ile uzaktan yakından bir ilginiz varsa backlink kelimesini kesinlikle duymuşsunuzdur. Bir çok kişi SEO stratejilerini planlarken ilk önce backlink konusunu düşünüyor ve kendi planlarına göre bu konuda bir yol haritası çiziyor? Peki ya uygulanan yöntemler doğru değilse? Belki de Binlerce lira para harcayarak alınmış geri bağlantılar (backlink) bu seferde binlerce lira para harcayarak temizlenmeye çalışılacak, yada projeden tamamen vazgeçilecek?

Backlink konusu bana göre çok hassas bir konudur ve çok dikkatli olunması gerekir. Bu yazımda sıfırdan SEO backlink kavramı ile ilgileniyor olsanız bile bu konuda bilgi sahibi olabileceğiniz çok önemli bilgileri veriyor olacağım. Bu içeriğin ucu bucağı yok çok geniş kapsamlı olarak anlatılabilir hatta SEO’da backlink kavramı üzerine mini bir kitap bile hazırlanabilir. Bu sebeple daha okunabilir olması adına uzun tutmadan içeriği anlatmaya çalışıyor olacağım. SEO Analiz Google Sıralama yarışması içinde bende buruda yazdığım tekniklere göre geri bağlantı almaya çalışıyorum. Tabi SEO Yarışması zamansal olarak kısıtlı olduğundan normalin dışında backlink performansı sergiliyorum. Bu sebeple bu siteyi backlink inceleme referansı olarak dikkate almamanızı öneriyorum.

Backlink nedir

Backlink Nedir?

Backlink En basit hali ile sitenizin dışındaki sitelerden alınan dış bağlantı (link) olarak düşünebilirsiniz. Arama motorları sıralama kriterleri içinde en çok kıymet verdiği olgulardan biridir. Doğru tekniklerle kullanıldığı taktirde siteleri kısa sürede hızlıca sıralama alma yolunda ilerlemesini sağlayabilir. Yine yanlış kullanılması durumunda siteler arama motorları tarafından cezalandırılarak, geri dönüşü zor bir çukura hapis edebilir.

Bu sebeple backlinkleri çok iyi bir strateji ile almalı ve her alınacak bağlantıyı ciddi olarak analiz ederek almak ileride doğabilecek sorunları minimalize etmenizi sağlayacaktır.

Backlink Ne zaman alınmalı?

Bir SEO Kampanyasını Tarlada ürün yetiştirmek ile kıyaslarsak Backlink tarlanın gübreleme aşamasıdır. Tarlayı güzelce sürüp tohumları attıktan sonra ürünler daha verimli olması için Gübre çalışması yapıldığı gibi, Web siteleri de iç optimizesi harika bir hale geldikten sonra Backlink çalışmalarına başlanabilir. Yeni açılmış web siteleri içinde backlink alınabilir, tabi siteleri bebek gibi düşünüp 10 yaşında bir web sitesine günlük 5 bağlantıyı rahatlıkla alabiliyorken, yeni sitelere haftada bir iki tane kaliteli bağlantı almak yeterli olacaktır.

Spam içerikli web sitelerinden geri bağlantı satın almak SEO anlamında olumsuz etkiler, ancak saygın sitelerden gelen geri bağlantıların olumlu bir etkisi olacaktır. Otoriter, saygın siteler herhangi bir ceza veya kötü sıralama etkisi taşımazlar. Uzun vadeli bir etkiye sahip olmalarını istiyorsanız, bağlantıların kalıcı niteliğine de bakmalısınız. Bağlantı satın almak, web sitenizin hedeflenen anahtar kelimeler için sıralamasını iyileştirmenin en basit yollarından biridir.

Geri bağlantı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır ve hangisinin en değerli olacağını bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekir. En önemli faktör alaka düzeyidir. Hangi sitelerin sizin site ile alakalı olduğunu bilmiyorsanız, SEO Analiz araçları ile rakip analizi yaparak onların bağlantı havuzunu inceleyebilirsiniz. Ayrıca, çok sayıda ziyaretçisi olan popüler bir blog sitesinden bağlantı almak için biraz fazladan ödeme yapmaya değer.

Backlink alırken Dikkat edilmesi gerekenler

Backlink almaya karar verdiniz, ama hangi siteden backlink almalıyım karar veremediniz mi aşağıda yazdıklarıma dikkat ederek backlink alırsanız, oldukça fayda göreceğinizi düşünüyorum.

 • Backlink almaya başlamadan önce, site içi ayarlarınızı en iyi düzeye getirmeye çalışın.
 • Backlnik aldığınız kaynaklara içerik eklerken her backlink için özgün içerikler hazırlayın.
 • Backlink aldığınız bir içerik, ister yorum, ister Tanıtım yazısı en iyi içeriği hazırlamaya çalışın!
 • Backlink alırken içeriklerin trafik almasına dikkat edin.
 • Alınan backlinklere’de Katmanlı link ağı oluşturun.
 • Alaka düzeyi yüksek sayfalardan alınan bağlantılar her zaman kıymetlidir.
 • Mümkünse anahtar kelimede sıralama almış sayfalardan referans bağlantı almaya çalışın.
 • Linkler, Nofollof, dofoollow ve sponsored etiketleri ile karışık olmalıdır.
 • Önünüze gelen her yerden link almak sitelerinize uzun vadede zarar verir.
 • Alınan linkleri kalıcı almaya özen gösterin, silinen bağlantılar sıralama kaybına sebep olur.
 • Backlink alımı zamana yayılmalıdır kısa sürede alınan yüzlerce, binlerce bağlantı sitelere fayda değil zarar verir.
 • Mümkün olduğu kadar, herkesin link alabildiği sitelerden değil de daha az kişinin link aldığı sitelerden alım yapın.
 • Backlink aldığınız yazıları da takip edin, mümkünse güncelleme yapın, hiç bir şey yoksa yorum özelliği varsa yorum atarak içeriği güncelleyin.
 • Ne yaptığınızı bilmiyorsanız bir uzmandan destek alın.

Ücretsiz Backlink alınabilecek kaynaklar

Backlik alırken herkesin kolaylıkla bağlantı aldığı ve sitenize fayda sağlamayan backlinklerden kaçının. Aşağıdaki verdiğim kaynaklardan bağlantı alabilirsiniz fakat hepsini kısa sürede değil, zaman yayarak almanızı öneririm. Ayrıca burada vermiş olduğum kaynakları Katmanlı link inşaası kullanmak için de kullanabilirsiniz.

Web2 Bloglar

Web2 bloglar ücretsiz olarak web site açabileceğiniz kaynaklardır. Bu sistemlerde sadece bağlantı almak için değil, gerçekten kaliteli ve en az sitenize koyduğunuz içerikler kadar kaliteli içerikler ile besledikten sonra link alırsanız uzun vadede gerçekten fayda alırsınız.

Sİte adıDATürü
WordPress.com92DoFollow
Tumblr.com86DoFollow
Blogger.com99DoFollow
Jimdo.com75DoFollow
Livejournal.com93DoFollow
Wix.com94DoFollow
Weebly.com93DoFollow
Blogspot.com66DoFollow
Deviantart.com84DoFollow
Goodreads.com93DoFollow
Zoho.com86DoFollow
Sites.google.com97DoFollow
Medium.com96DoFollow
Pen.io90DoFollow
Angelfire.lycos.com92DoFollow
Xing.com92DoFollow
Instructables.com93DoFollow
Evernote.com92DoFollow
Slashdot.org91DoFollow
Hubpages.com91DoFollow
Webs.com90DoFollow
Soup.io89DoFollow
Wikidot.com82DoFollow
Typepad.com83DoFollow

Forum siteleri

Forum siteleri Ücretsiz olarak bağlantı sağlayabileceğiniz sitelerdir. Bu sitelerde üyelik açarak profile, tanıtım yazılarına izin verdikleri bölümlere de tanıtım yaparak link alabilirsiniz. Fakat aşağıda veridiğim listeden hariç en etkili forum backlink yöntemi. Alaka düzeyi yüksek kategorilere katma değeri yüksek içerikler hazırlayarak kullanıcların da iştiraki bulunduğu sayfalardan alınan bağlantılardır. Yine forumlarda ilgili anahtar kelimede sıralama almış eski sayfalara link bırakarak da etkili bağlantı almış olurusunuz. Fakat forum yönetimleri bu tarz paylaşımları sevmez ve üyeliğinizi banlar veya linki kaldırır bu da uzun vadede zarar veribilir.

1-) http://forumcanavari.com/forum-web-sitesi-tanitimi
2-) http://ircdforumlari.net/forumdisplay.php?f=13
3-) https://youtubedestek.com/forums/site-tanitim.55/
4-) https://webmastersitesi.net/forumlar/website-tanit-bolumu.229/
5-) http://www.sonforum.org/site-tanitimlari-f324.html
6-) http://www.forumturkiye.com/forumdisplay.php?f=600
7-) https://kodgil.com/forum-site-tanitimi
😎 http://www.winatom.com/forum-yeni-siteler
9-) http://wmfrm.com/webmasterforumlari-sitelerinizi-tanitin-22
10-) https://alanaditicaret.com/forums/site-tanitim.28//
11-) https://www.forumandroid.com/kategori/tanitim-yazilari.1411/
12-) http://wmturko.com/site-tanitim/
13-) https://forum.hostingal-tr.com/forum-54.html
14-) https://webmasterturkiye.com/forum/webmaster-genel-konular/site-tan%C4%B1t%C4%B1m%C4%B1
15-) https://www.ircrehberi.net/web-site-tanitimi/
16-) https://www.chatforumlari.net/web-site-tanitimi-55.html
17-) https://www.forumchat.net/forumlar/web-site-tanitimlari.66/
18-) https://www.ircforumlari.net/web-site-tanitimi/
19-) http://imrahor.net/web-sitesi-tanitimlari/
20-) https://webmaster.tc/forums/site-tanitimlari.93/
21-) https://forum.shiftdelete.net/forums/tavsiye-ettiginiz-siteler.46/
22-) http://www.forumunuz.com/webmaster-forum/
23-) https://www.r10.net/yeni-web-siteleri-site-tanitimi/
24-) http://www.pcnet.com.tr/forum/forums/38-Web-Inceleme
25-) https://www.ircforumlari.com.tr/web-sitesi-tanitimlari/

Sosyal Medya araçları

Sosyal medyadan özellikle kullanıcıların paylaştığı ve ziyaret ettiği sayfalardan alınan linkler oldukça kıymetlidir. Başlıca link alabileceğiniz sosyal medya siteleri.

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • İnstagram

Yorum backlinker

Yorum backlinkler ücretsiz alınabilen ve oldukça fayda sağlayabilecek yöntemlerdendir. Burada dikkat edilmesi gereken yine alaka düzeyi yüksek sayfalara gönderim yapmaktır. Ayrıca Bir gün içinde binlerce yorum gönderen programlar ile alınan backlinkler kesinlikle uzun vadede sitelerinize zarar verir. Genellikle nofollow özellikliği olduğundan katmanlı sitelerden almanızı öneriyorum.

wiki siteleri

Wikipedia gibi bilgi sunan sitelerden bağlantı almak her zaman faydalıdır. (Google her ne kadar işe yaramaz diyorsa da faydalıdır.) Buralarda alınan bağlantılar farklı kaynaklar tarafından da referans gösterebileceğinden belki de kaliteli bir içeriğiniz sayesinde onlarca katma değeri yüksek bağlantıya sahip olabileceğiniz bir kaynak haline gelecek. Üstelik ücretsizdir.

PDF paylaşımı yapılacak siteler

İçeriklerinizi kitap sitelerinde ve Ücretiz PDF Paylaşımı yapılan sitelerde paylaşabilirsiniz. En güzel backlink seçeneği olmasada ücretsiz olarak oldukça kıymetli bağlantılar elde edebilirsiniz. işte size ücretsiz bağlantı alabileceğiniz PDF Siteler.

 • https://issuu.com
 • https://www.dropbox.com
 • https://www.slideshare.net
 • https://docs.google.com/document/
 • https://tr.scribd.com
 • https://www.docdroid.net
 • https://www.smashwords.com/upload
 • http://www.authorstream.com
 • https://www.wattpad.com/home
 • https://www.edocr.com

Ücretsiz Bağlantı alabileceğiniz diğer kaynaklar

 • Video Siteleri
 • Misafir yazı hazırlayarak
 • Profil bağlantılar

Ücretli backlink alınabilecek kaynakalar

Ücretli bağlantılar nakit kaybı olduğundan çoğu kişinin düşündüğü ve etkisi olup olmayacağı konusunda şüphesi olduğundan karar veremediği bir durum olabilir. Şüphesiz ücretli olarak yayımlanan kaliteli ve alakalı sitelerden alınan linkler arama motoru sıralamasına olumlu etki sağlar. Bağlantı çiftliği olmayan ve tamamen sitenizle ilgili içeriklerden alacağınız bağlantılar oldukça faydalıdır.

Size bir öneri, yükselmek istediğiniz anahtar kelimeyi arama motorunda aratın ve ilk sayfaları almış sitelerin içine giriş yapın iletişim bölümündün site yetkili ile irtibat kurup ücretli bağlantı satışı yapıp yapmayacaklarını sorun, bir çok site ücretli olarak bağlantı satışı yapmaktadır.

 • Haber bültenleri
 • Ücretli tanıtım yazıları
 • Sponsorlu Bağlantı Talepleri

Otomatik Backlink araçları

Bağlantı almanın en kolay yolu otomatik bağlantı oluşturan araçların aldığı yöntemdir. Peki bu yöntem faydalı mı? Tabi ki ücretli tanıtım yazıları kadar fayda sağlamaz çünkü arama motoru artık buralardan gelen bağlantıların çoğunu anlıyor. Hatta buradan aldığınız bağlantılar yüzünden siteleriniz ciddi şekilde zarar görebilir, Peki buradan alınan linkler zararlıysa kullanılmalı mı? Evet kullanabilirsiniz. 3. veya 4. katman olarak aldığınız linklere (youtube, facebook ve web2 blog) güçlendirme bağlantıları alırken kullanabilirsiniz. Nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bu programlar ile bağlantı almanızı asla önermem.

 1. Money Robot
 2. GSA Ser
 3. SEOJET

Expired Domain ile bağlantı sağlama

Geçmişte açılmış siteler, web2 siteleri bazen öyle güzel yerlerden bağlantı alır ki binlerce lira para verseniz yinede o bağlantıya sahip olamayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Rakipleri, ilgili siteleri, büyük haber sitelerini ve Üniversite sitelerini tarayarak geçmişte link verdikleri şuan sürelerinin uzatılmadığı sayfaları bulmak. Unutmayın sadece ücretli sayfalar değil, ücretsiz açılmış Tumblr, WordPress gibi siteler de oldukça kallavi yerlerden bağlantı almış olabiliyor.

Bunu yapabileceğiniz 4 yöntem öneriyorum Bunun için bazı araçlar kullanmanız gerekiyor.

Ahrefs ile Expired Domain bulma

Ücretli bir ahrefs üyeliği aldıktan sonra rakip sitelerin veya tarama yapmak istediğiniz sitenin broken( kırık linklerini kontrol edin. Kırık bağlantılar içinde 500 hatası verenleri filtreleyin ve çıkan domainleri tek tek sorgulayın eğer içinde boşa düşmüş domainler varsa yine ahrefs ile backlink taraması yaparak işinize yarayıp yaramayacağına karar verebilirsiniz.

Screamin a frog ile Expired Domain bulma

Kırık bağlantıları bulmak istediğiniz siteyi bu araç ile tarayın (Ücretsiz sürümü sadece 500 URL taramaya için verir) External bölümünde 500 hatası ve 404 hatası veren domainleri bulun whois aracı ile kontrol edip boş olan siteleri inceleyin.

brokenlinkcheck.com ile Expired Domain bulma

500 URL adresine kadar ücretsiz kırık link kontrolü yapan bu online araç, ile küçük sayfaları taramak isterseniz zahmetsizce arayarak kırık linkleri bulabilirsiniz. Geri kalan kısmı yukarıda bahsettiğimiz şekilde aynı whois sitelerinde tarama yaparak boş domainleri bulmalısınız.

Expired Tumblr Hunter

Tumblur bir süre kullanılmayan blogları siliyor ve bazen oldukça kallavi domainler de düşmüş oluyor. DA 80-90 Civarı düşmüş domainlere denk geldim. Bu sitede düşmüş domain tarayan özel bir yazılım var. Oldukça da güzel çalışıyor. Kullanım şekli aşağıdaki gibidir. Bana o kadar çok lazım değil 5-10 tane için bu çileye değmez diyorsanız, Fiverr ve diğer yabancı sitelerde uygun fiyatlı olarak düşen bu domainlerden satın alabilirsiniz. 8USD Civarında bir rakama 5-6 tane güzel düşmüş domain almanız mümkün.

Sonuç:

Yeni başlayanlar için, backlink kavramı hakkında temel bilgileri verdikten sonra kaliteli olarak bağlantı alabileceğiniz bir kaç site önerisinde bulundum. Bunun yanında Süresi geçmiş ve çok iyi yerlerden bağlantı almış sitelerden nasıl bağlantı alacağınızı anlatmaya çalıştım. Bu konuyu faydalı bulduysanız, konu altında yorum yap bölümünden bana soru sorabilirsiniz.

Backlink Hakkında S.S.S

Backlink zararlı mı?

Backlink arama motorunda sıralama almak için gereklidir ve en önemli etkenlerden biridir.  Google da üst sırlarda yer almak için backlink almak gereklidir. Fakat alaka düzeyi düşük, aynı anda binlerce sayfadan alınan ve robotlar vasıtası ile oluşturulan geri bağlantılar web sitelerine uzun vadede zarar verir.

Backlink işe yarar mı?

Backlink işe yarar. Ancak doğru kullanım tekniklerini bilmek gerekir. Bir SEO kampanyası için olmazsa olmaz stratejilerden biridir.

Kaliteli backlink nedir?

Web site içeriği ile alaka düzeyi yüksek, trafik gönderen, herkesin link alamayacağı ve geri dönüşüm sağlayan geri bağlantılar kalitelidir.

Backlink analizi nasıl yapılır?

Semrush, ahrefs ve screamfrog gibi SEO analiz araçları ile rakip ve ilgili bağlantılar bulunarak yapılır.

Yazı Kategorisi
SEO

Tüm Yorumlar

 • Merhaba, site sahibi olma konusunda acemiyim. Sayenizde backlink ile ilgili aklımda kalan sorular yanıtlamış oldu. SEO analiz Google sıralama yarışması için size bol şans dilerim.

  Acemi blogger 13 Mart 2022 15:43 Yanıtla
 • Çok güzel bir anlatım olmuş. Eline sağlık hocam.

  Atakan BESLİ 14 Mart 2022 11:16 Yanıtla
 • Hocam merhabalar görev yap para kazan sitelerinden gelen ziyaretçiler web sitesine zarar verirler mi?

  Tuba Hanım 10 Mart 2023 08:32 Yanıtla
  • Merhaba, Kullanıcılar doğal ve gerçek bir kullanıcı gibi sayfa dolaşıyor, tekrar geri geliyor, yorum yapıyor vs. ise herhangi bir sorun olmaz.

   Kenan Kahya 23 Nisan 2023 12:45 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir