SEO

Google Sıra Bulucu | Sitem Kaçıncı sırada?

28 Mart 2022
Google sıra bulucu araçlar
1467
Views

Google sıra takip sitelerine ihtiyacınız mı var? Türkiye ve dünyada sıra bulucu alanında iyi hizmet veren Google sıralama takip araçlarını derledik. Listedeki araçların büyük bir kısmını ücretsiz ve deneme sürümü olarak kullanabileceğiniz gibi günlük belirli limitler ile de sıralama takip işlemlerini yapabilirsiniz.

Google sıralama faktörlerini yerine getirdiniz, onlarca belki de projenin büyüklüğüne göre yüzlerce anahtar kelimenin hangi sırada, kaçıncı sayfada olduğunu merak ediyorsunuz. Bu çok normal SEO işleri ile ilgilenen herkes anahtar kelimelerinin nerede olduğunu merak eder.. Fakat uzun süreli takiplerde arama motorunda bu takibi yapmak oldukça güç olabilir. Peki sıka takip işinin kolay bir yöntemi yok mu? Tabi ki var. Bu alanda kendini geliştirmiş onlarca tool bulabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde tek bir kelimeyi veya onlarca farklı kelimenin kaçıncı sırada olduğunu görebilirsiniz.

Google Sıra bulucu Nedir?

Google sıra bulucu araçlar arama motorlarında sitelerin kaçıncı sırada olduğunu hızlıca bulur ve takip etmenize olanak sunar. Bu araçların en büyük dez avantajı milyonlarca kelimenin sıralaması oldukça büyük bir veri tabanı oluşturduğundan sıralamaları anlık olarak değil günlük veya haftalık olarak revize ettikleridir.

Yani tarama yaptığınızda direkt olarak arama motorunu taramaz genel olarak bir data üzerinden çekerler. Google gibi büyük arama motorları bu tarz araçların kendi bünyesinde anlık olarak çalışmasına izin vermezler bu sebeple bir data ile çalışır. Google belli sorgulama sayısına ulaşıldığı zaman çeşitli yöntemler ile kullanıcıların gerçekten robot olup olmadığını kontrol ettiğinden bu gereklidir. Gelelim en iyi sıra bulucu araçlar listesine.

Google arama konsolu

Eğer çok fazla kelime araştırması ve takibi yapmıyorsanız manuel olarak kontrolünü yapabilirsiniz. Bu en kolay ve zahmetsiz yöntem olsa da bazen en doğrusu olmayabilir. Arama motoru kelime sıralamalarını konum, cihaz ve arama sıklığı gibi birbirinden farklı yöntemler ile sıralayabilir. Bu sebeple sıklıkla arama yaptığınız kelimeyi bazen sizin için yukarı çıkarabilir veya yeni seçenekler göstermek için tamamen göstermeyebilir bu sebeple masa üstü veya mobil kelime takibi yapmak istiyorsanız tarayıcıların gizli sekme özeliğini kullanmanızı öneriyorum.

Eğer farklı ülkelerdeki web sitelerini yönetiyorsanız sıralamalar çok farklılık göstereceğinden o ülkenin ip adresine geçiş yapmanız gerekecektir. Bunun için çeşitli araçlar mevcut ip adresinizi değiştirerek sanki o noktadaymış gibi arama yaparak daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Google konsolu manuel sıra takibi

Serptakip Sıra bulucu

Serp takip Sıra bulucu

Türkiye’den Sıra takibi yapmak istiyorsanız size harika bir araç önereceğim. Zaten sıra bulucu anahtar kelimesin de de ön sıralarda olan bu araç ile günlük 10 ücretsiz sıra takibi yapabilirsiniz. Ayrıca ücretli versiyonları ile bulunuyor. Günlük olarak sıra takibini yapıp toplu olarak anahtar kelimelerdeki düşüş ve çıkışları kontrol edebilirsiniz. Güncelleme sıklığı bir çok araca göre oldukça iyi olduğunu Gözlemliyorum.

SEOcu sıra bulucu araç

Bir SEO Ajansı olan SEOcu sitesi ücretsiz olarak limitsiz sıra bulucu araç hizmeti vermektedir. Tek tek sitenizin kaçıncı sırada olduğunu takip edeceğiniz bu araç, genellikle bir kaç kelimeyi takip edecek kişiler için oldukça ideal olarak düşünülebilir. Ayrıca mobil ve masa üstü olarak da Google sırala takibi yapabileceğiniz alt yapısı sayesinde takip işlemlerini yapabilirsiniz.

SEOcu sıra bulucu aracın diğer araçlara göre küçük bir dezavantajı var, 1. Tek tek kelime araması yapılması, 2. Kelimeleri ön belleğe almaması 3. Her kelime için robot olmadığınızı ispat etmek için capcha giriyor olmanız. Fakat bunların yanında en büyük avantajı ücretsiz olması ve dilediğiniz kadar kelime takibi yapmanıza izin veriyor olması.

R10 Sıra bulucu

R10 Sıra bulucu diğer araçlar gibi genele hitap etmeyen araçlardır. Serp takip alt yapısını kullandığını düşündüğümüz sıra bulucu ve takip aracı ile anahtar kelime takibini kolayca yapabilirsiniz. Üye olmayanlara ve ücretsiz üye olanlara oldukça 5 ( kelime) az kullanım hakkı veriyor olması büyük dezavantaj.

Semrush

Semrusuh sadece anahtar kelimelerin sıralamalarının takip edildiği bir araç olmayıp oldukça kullanışlı SEO Analiz araçları bulunmaktadır. Semrush, her büyüklükteki işletme için harika bir SEO aracıdır. Araç, bağlantı kurma ve site denetimini tek bir kullanışlı pakette birleştirir. 

Ayrıca Google ve diğer arama motorları için veri sağlar. Özelliklerin sayısı önemli olsa da, ana dezavantajı dik öğrenme eğrisidir. Kullanıcı arayüzü, Surfer veya diğer yazılımlarınki kadar sezgisel değildir. Bununla birlikte, araç çeşitli avantajlar sunar. Anahtar SEO verilerini sağlamanın yanı sıra ücretsiz deneme sürümü, 14 gün boyunca denemenize olanak tanır.

Ahrefs

Ahrefs, bağlantıları tanımlamaya yardımcı olan ücretli ve ücretsiz seçenekleri bulunan bir SEO aracıdır. Ahrefs; anahtar kelime yamyamlaştırma elektronik tablosu şablonu ve formülleri dahil olmak üzere çeşitli faydalı SEO özelliklerine sahiptir. Ayrıca, tek bir sorguda birden çok sekmeden veri çeken bir sorgu işlevi sağlar. 

 Ahrefs siteniz için en önemli metrikleri görmek için kullanılabilir. Bu araçla, en iyisinden öğrenebilir ve yöntemlerini taklit etmeye başlayabilirsiniz. Bu verilerden biri de Google sıralama bulma ve takip sistemidir. Veri tabanı oldukça hızlı güncellenen ahrefs genellikle 24 saat içinde doğru sonuçları verir.

Moradam sıra bulucu

moradam sıra bulucu

Moradam kelime sıra bulucu son denemelerimize göre çok da stabil çalışmıyor. Bu sebeple onu hemen buraya yazalım. Eğer çalışırsa görünüşü güzel bu yazıyı yazarken yaptığım testlerde çalışmadığını gördüm.

AccuRanker

Google sıra bulucu- AccuRanker

Bir girişimciyseniz ve arama motoru optimizasyonunuzu geliştirmek istiyorsanız AccuRanker’ı denemelisiniz. Anahtar kelime sıralamanızı izlemenize ve organik erişiminizi optimize etmenize yardımcı olur. Geliştirmeniz gereken yerleri görmenize yardımcı olması için anahtar kelime sıralaması izleme yazılımını kullanabilirsiniz. Kullanımı kolaydır ve sıralamalarınız hakkında faydalı raporlar sunar. Hangi anahtar kelimelere odaklanacağınıza ve hangilerini görmezden geleceğinize karar vermenize yardımcı olması için AccuRanker’ı kullanabilirsiniz.

Gösterge paneli ve arayüz sezgiseldir ve kullanımı kolaydır. AccuRanker’ı kullanmak için bir SEO uzmanı olmanıza gerek yok. Ayrıca 14 günlük ücretsiz deneme hesabı sunar. Bundan yararlanmak için e-posta adresinizi onaylamanız ve şirketinizin bilgilerini doldurmanız gerekir. Nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız deneme hesabı denemeye değer. Denedikten sonra ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz.

WooRank

WooRank’in, sitenizdeki her sayfanın derinlemesine bir analizini sunar. Ayrıca, sitenizin hangi yönlerinin iyileştirilmesi gerektiğini belirlemenize yardımcı olan bir sayfa sayfa karşılaştırma içerir. WooRank’in ücretsiz deneme sürümü, ziyaretçiler, oturumlar ve kaynak alan adları hakkında değerli veriler sağlar. Ayrıca, HTTPS kullanmayan siteleri işaretler. Diğer bir faydası da yinelenen içerik, standartlar ve güvenlik gibi sorunları vurgulamasıdır Google sıralamalarınızı da kolayca takip edebileceğiniz bu araç ile bir çok özelliği kullanmak mümkün.

Serpstat

Serpstat, herhangi bir etki alanı için arama hacmini ve anahtar kelime konumu dağılımını gösteren bir web analiz aracıdır. Program ayrıca herhangi bir arama terimi için ilk 10 ve 50 sonucun ayrıntılı bir dökümünü sağlar. Ayrıca en popüler gönderileri, bağlantıları ve etki alanlarını görüntüler. Kullanıcılar özel raporlar oluşturabilir ve verilerini bir bakışta görüntüleyebilir. Tek bir tıklama, çok sayıda veriyi ortaya çıkarır. Araç, web sitenizdeki en iyi performans gösteren sayfaları, ürünleri ve anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Serpstat, rakiplerinizi araştırmanıza ve hangi anahtar kelimeler için sıralandığını görmenize yardımcı olacak bir özelliğe sahiptir. Ayrıca, belirli bir etki alanıyla ilişkili tüm anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin bir ağaç görünümünü sunar. Bu araç, belirli bir süre boyunca arama motoru görünürlüğündeki değişiklikleri izlemek için son derece kullanışlıdır. Hatta sitenizin performansını rakiplerle karşılaştırmak için bile kullanılabilir. Web sitelerinin SEO’sunu geliştirmek isteyen herkes için harika bir araçtır.

Sıra bulucu Araçlar için Sonuç

Anahtar kelimelerde hangi sırada olduğunuzu öğrenmenin 10 farklı yolunu anlattık. Yukarıda örneklerini koyduğumuz araçların dışında özel yazılmış veya topluma açık yüzlerce yeni Sıra bulucu araç bulmak mümkün. Hangi ara yüzü kullanmak hoşunuza gidiyorsa onu kullanabilirsiniz. Sadece birkaç kelime takip etmek istiyorsanız manuel olarak yapabileceğiniz gibi yüzlerce, binlerce kelimenin de takibini yapmak mümkün.

Yazı Kategorisi
SEO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir