SEO

Kullanıcı Deneyiminin Google sıralamasına etkisi

26 Mart 2022
kullanıcı deneyimi
1519
Views

Kullanıcı deneyimi (UX), herhangi bir SEO stratejisinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Google’ın arama algoritmalarında kullandığı çeşitli kullanıcı etkileşimi metrikleri aracılığıyla SEO sıralamalarınızı doğrudan etkiler. Kullanıcı deneyimi (UX), kullanıcıların web sitenizi nasıl algıladığını ve web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini anlayarak başlar. Kötü bir kullanıcı deneyimi, sitenizden ayrılan ve asla geri dönmeyen değerli ziyaretçiler yaratabilir ve bu da zaman içinde arama sıralama konumlarınız üzerinde olumsuz bir etkiyle sonuçlanabilir.

Deneyimsiz pazarlamacılar genellikle SEO’nun sadece bağlantı ve anahtar kelime yerleştirme ile ilgili olduğuna inanır. SEO bundan çok daha karmaşıktır. Google, web sitenizi sıralarken birçok farklı faktörü göz önünde bulundurur. Kullanıcı deneyimi, bir web sitesinin sıralamasını belirlemede en önemli faktördür. Sitenizi ziyaretçiler için daha erişilebilir, kullanılabilir ve değerli hale getirmek SEO çalışmalarınızı etkileyecektir. Arama motoru optimizasyonunda UX’in önemini göz ardı edemezsiniz.

Google sıralamasında Kullanıcı deneyimi önemi

Kullanıcı Deneyimi SEO ile Tam eşleşmelidir

SEO kullanıcı deneyimi, web sitenizin en önemli yönlerinden biridir. Ziyaretçileriniz üzerinde kalıcı bir izlenim bırakacak ve tekrar gelmelerine yol açacaktır. Satın aldıkları üründen memnun kalırlarsa tekrar gelip tekrar satın alacaklardır. Olumlu bir UX, web sitenizin kullanılabilirliğini artıracak ve bu da daha iyi dönüşümlere yol açacaktır. Web siteniz ayrıca daha değerli, erişilebilir ve bulunabilir olacaktır. Dolayısıyla Kullanıcı deneyimi SEO kampanyanızı etkileyecektir. Sonuç olarak, iyi bir UX, daha yüksek arama sıralamalarına ve daha fazla kitle elde tutma oranına yol açacaktır.

Arama motorunun temel mantığı şudur. Benim web sitenize gönderdiğim ( Haritalar için de telefon aramalarını örnek gösterebiliriz) trafiği en iyi şekilde memnun edin. Sitenizde ilgili araştırması ile ilgili her şeyi bulsun. Çamaşır makinesi alacaksa bütün özellikleri karşılasın ki benim sana gönderdiğim kişi fazla zaman kaybetmesin. Senden memnun kalırsa bendende memnun kalır. Bunu da çok iyi yapıyor, Sadece SEO Haberciliği yüzünden Türkiye’de haber sitelerine uygulayamıyor..

Kullanıcı deneyimini Yükseltmek için öneriler

Kullanıcı deneyimi üzerine çalışmak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken unsur rakiplerinizdir. UX Stratejisi yaparken rakipler size web sitenin içeriği, kullanılan görsellere tutun da içeriğin yapısına kadar bir çok konuda kopya sağlayacaktır.

Belirli bir kitleyi hedefliyorsanız, bu konuda size yardımcı olabilecek tüm görsel ipuçlarını düşünün. Örneğin, cep telefonu kullanmakta acelesi olan kişiler, muhtemelen sağladığınız tüm yararlı bilgilere değer verecektir. Bu nedenle, bunları madde işaretleri ile listeleyin ve kullanıcıları daha hızlı hale getirmek için tasarımınızda görseller kullanın. Öte yandan, her satırı okuma eğiliminde olan insanlar için çekici harekete geçirici mesajları eklemekten çekinmeyin.

  • Kullanıcıların arama niyeti hakkında bilgi toplayın
  • Mobil Uyumlu Sayfalar yapın
  • Sayfa açılış hızı yüksek siteler inşa edin
  • Konu ile ilgili en kaliteli içerik sizde olsun
  • Kullanıcı satın alma veya hizmet satın aldıktan sonra (Geri bildirim)

Kullanıcı Deneyimi İçeriğin Önemi

İçeriğiniz, kullanıcılar için orijinal ve faydalı bilgiler sağlamalıdır. Kolayca erişilebilir olmalı ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için duygusal tasarım öğelerini kullanmalıdır. Engeliniz ne olursa olsun herkesin görebilmesi için içeriğinizin bulunabilir ve gezilebilir olması gerekir.

Sonuç olarak, içeriğin web sitenizin değerli bir yönü olması gerekir. Kullanıcıların yararlı veya değerli bulmadıkları bir şey sağlarsanız, başka bir yere gidecekler ve yapabilirlerse geri dönmeyecekler. Yardımcı olmayan bir siteye geri dönecek olan kullanıcılar, başka seçeneği olmayanlardır ve o zaman bile, kullanıcılar sitenize karşı olumsuz duygular besleyebilir. Sahip olduğunuz bilgilerin insanların takdir edeceği, anlayacağı ve belki de kullanacağı şekilde sunulduğundan emin olmak size kalmıştır.

Bu makalede, kullanıcı deneyiminin SEO Kampanyalarındaki önemini kendi dilimiz yettiğince anlatmaya çalıştım.

Yazı Kategorisi
SEO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir