SEO

En iyi SEO Analiz Araçları 2022

17 Şubat 2022
SEO analiz araçları
1620
Views

SEO stratejisi ve iyi bir yol haitası için hangi aracı kullanacağınıza karar veremediniz mi? En iyi SEO analiz araçlarının listesini sitler için araştırdık. Bireysel ve Kurumsal olarak SEO Hizmeti verenler, Kendi web sitelerinin SEO Stratejilerini belirlemek isteyenler İç ve dış (on page, off page) SEO Fikirleri elde edebileceğiniz SEO analiz araçları listesi burada.

SEO analiz araçları ile web sitelerini tarayarak Siteler üzerinde net bir grafik çıkarıp, SEO (arama motoru optimizasyonu) yapılacak olan düzeltmeler ile trafik artışı sağlamak mümkün.

Bir SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisi belirlerken sitenin SEO analizinin kapsamlı bir şekilde yapılması önemlidir. En iyi SEO analiz yöntemleri de bu alanda uzmanlaşmış SEO analiz araçları ile yapılmaktadır. Elbette ki SEO analiz araçları ile yapılan analizler sayesinde binlerce sayfası olan bir web sitesini bir kaç gün içinde kapsamlı olarak analiz etmek mümkün olabiliyor. Belki de 5 kişi ile haftalarca sürecek işi Bir SEO tool ile bir kaç saat içinde tamamlayabilirsiniz.

Tabi SEO analiz araçlarına ulaşmak bazen ciddi ücretler ödemenize neden olabilir, tabi ki her şirket gibi SEO Tool dağıtan şirket menfaati doğrultusunda kullanıcılarından bazı talepleri isteyebilir. Eğer sıralama alacaksınız buna değer! Biz bu yazıda size ücretli ve ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz En iyi SEO Analiz araçlarını sunuyor olacağız.

SEO Analiz araçları

1.SemRush

Semrush için her şey 2008 Yılında başladı, online rekabeti adil ve şeffaf hale getirmek için bir araya gelen bir grup SEO Gönüllüsü Petersburg’da kurdukları şirket 10 yıl gibi bir süreçte 200 üzerinde çalışanı ile djital pazarlamanın tüm alanına hizmet verir hale geldiler. Rekabetçi, yeni fikirlere ve önerilere açık harika bir SEO aracı olarak bir çok SEO Uzmanı tarafından tercih ediliyor. SemRush SEO aracının bilinen başlıca özellikleri

Organik Trafik kontrolü: Bir web sitesinin değerini belirlerken, rakipleri incelerken veya SEO çalışmasının mevcut durumunu incelemeden önce bakılacak olan ilk veri organik trafik kontrolüdür. İlk hatları ile sitenin durumunu gösteren yegane unsudur. SemRush Organik trafik kontrol aracı ile çoğu zaman çok isabetli neticeler vermiyor olsa da bir ön izlenimde bulunabilirsiniz.
Site denetimi:

Reklam araştırması: Reklam araştırması veya rakip istihbaratına ihtiyacınız varsa Semrush ile bunu başarmak mümkün. Bir anahtar kelime öbeği ile çalışırken ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği konusunda oldukça yararlı bir kaynak sunuyor olacak.

Backlink araştırması: Geri bağlantılar bir SEO Kampanyasının olmazsa olmazıdır. SemRush bu konuda oldukça geniş bir backlink kontrol sistemi veriyor. Sitenize gelen backlink yanında harika bir rakip backlink kontrol aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması: Hangi anahtar kelime çalışmanız gerektiğini bilmek bir SEO stratejisi açısından çok önemlidir. Göbek bağı kelimeler ve

sıralama takibi: Kullandığınız üyelik şekline göre belirli bir kota üzerinden sıralama takibi yapabilirsiniz. Bu sıralamaları anlık olmasa da 24 saat 48 saat gibi süreçlerde güncellemesinin yapıldığını unutmayınız.

2.Ahrefs

Türkiye’deki SEO analizi yapanların belki de en çok tercih ettiği SEO analiz araçlarından biridir. Gerek ara yüzü, gerekse de şeffaf yapısı ile bir çok uzman tarafından sevilerek tercih edilmektedir. Ücretsiz olarak bir takım analizlere imkan tanıyor olmuş olsa da kapsamlı SEO analizi için ücretli versiyonlarını kullanmakta yarar var.

Anahtar kelime gezgini: Rakiplerinizi, kendi sitenizi anahtar kelime bazında analiz edebileceğiniz harika bir araçtır. Anahtar kelimenin ne kadar arandığını, eş değer anahtar kelimeleri, rekabeti, Reklam tık başı maliyeti gibi bir çok değeri aşağı yukarı doğru veriler ile yansıtmaktadır.

Gösterge Paneli: Proje için genel bakış alanıdır, sürekli takip ettiğiniz sayfaları tek bir noktadan sürekli güncellenen veriler ile takip etmek mümkündür.

Sayfa içi alaka Düzeyi: Ahrefs’in Bir çok SEO uzmanı tarafından sevilmesinin başında geliyor. Siteleri çok farklı fonksyonu bir araya getirerek analiz eder. Vermiş olduğu bilgiler oldukça güvenilirdir.

3.MOZ

Moz bu araçlar içinde belki de en çok kullanılan ve değerleri sanki arama motorlarından direkt olarak verilen pegerank değeri gibi görülen DA-PA (Site otoritetesi, Sayfa otoritesi) puanlama sistemi dünyada web site sahibi olup da bilmeyen yoktur. Benim şahsi kanım bu özellikler kendilerini geliştirmezlerse bir gün kullanıma kapatılacak. Nasıl ki alexa kapandı, aynen bu özellikler de kapanacak. Çok kolay manipüle edilen DA-PA Sistemi Türkiye ve dünya üzerinde kullanılan verilerdir. Ayrıca MOZ’un şu özellikleri de kullanılmaktadır.

MOZ SEO Analiz araçları içinde ilk hizmet verenlerden diyebiliriz Crawl analizi ile çok kapsamlı bir analiz aracıdır. Ayrıca backlink takibi ve anahtar kelime takibi konusunda diğer tüm analiz araçlarından çok daha hızlı sonuçlar veren bir sistemi vardır.

Site denetimi, backlnik denetimi, anahtar kelime denetimi ve bir çok özelliği kullanabileceğiniz bir SEO analiz aracıdır.

  • Site içi Kapsamlı SEO analizi yapmak
  • Rakip siteler için SEO analizi yapmak
  • Hızlı Sıralama takipleri ve link analizleri servisinden faydalanmak.

4. Screaming frog

Bu SEO Analiz aracının işlevinden daha çok yaratıcı ismini seviyorum. Türkçe karşılığı yaklaşık “Çığlık atan kurbağa” olan Bu araç Bu içerik de bulunan diğer araçlar gibi online tabanlı değildir. Bilgisayar veya VDS Üzerine kurulum ile siteleri inceler. Diğer yazılımlardan farklı olarak bir defa ücret verdikten sonra birden fazla bilgisayarda kullanmak mümkün.

İç başlık kontrolü, Meta açıklama kontrolü, html, css kaynak kontrolü ve bir çok farklı alanda siteyi denetleyerek SEO yol haritası çizmek isteyenlere güzel veriler sunmaktadır. SEO Uzmanlarının İsviçre çakısı olarak düşünülebilir. Her SEO Uzmanı en az birkaç kere bu programı kullanmış olmalıdır.

5.Google Search Console

Google Search Consol (Google arama konsolu) SEO Analiz araçları içinde en faydalı ve ücretsiz olması sebebi ile en sevimlisi diyebiliriz. Tabi ki en gerçekçi ve arama motorunun kendisinden gelen verilerdir. İşte size online olarak her web site sahibinin, SEO Uzmanının en temel verilere birinci el kaynaktan ulaşabileceğiniz Google Arama konsolundan bahsedeyim. Bu aracı kullanmıyorum diyen bir kişi Google üzerine SEO Yapmıyordur, yada SEO İle bir ilgisi yoktur.

Web sayfalarının dizin kontrolü, hız kontrolü, dissallow link, performans sorgusu, anahtar kelime kontrolü gibi yüzlerce farklı bilgiyi (üzeri kapalı da olsa) arama motorunun direkt olarak kendisinden ücretsiz olarak alabilirsiniz. Google sıralama faktörleri içeriğimizde açıkladığımız gibi, Google en çok kullanılan arama motoru ve sıralamaya ilişkin tüm detayları açıklamaz. Manipülasyondan uzak kalmak için zaman zaman güncellemeler yapmaktadır.

6.Yandex Webmaster Tool

Arama motorları içinde Google’den sonra en çok kullanılan Yandex, kullanımını daha fazla artırmak için mi yoksa rekabeti biraz daha kızıştırmak için mi bilinmez Google arama konsoluna göre biraz daha fazla veriyi daha şeffaf olarak bulabileceğiniz bir paneli ücretsiz olarak veriyor. Türkiye’de çok fazla kullanılmıyor olsa da keşfedildikçe webmasterler ve SEO uzmanları tarafından kullanımı artacağını düşünüyoruz.

Yandex webmaster Tool ile şunları kontrol edebilirsiniz. Site kalitesi, Sorun giderme, arama sorguları, indexleme, arama görüntüleme, backlinkler, turbo sayfalar, robots ekleme ve site haritası düzenleyici gibi çok fazla tool tamamen ücretsiz olarak verilmektedir.

SEO analiz araçları Sonuç

SEO Analizi yapılmadan, SEO YOL Haritası çizilemez, SEO analizini de SEO Tool ile çok hızlı ve çok uzun zamanda elde edebileceğiniz verileri kolaylıkla elde edebilirsiniz. En iyi SEO Uzmanları yukarıda bahsetmiş olduğumuz SEO analiz araçlarını en az bir defa kullanmıştır. Bizde SEO Analiz Google sıralama yarışması hedef kelimeli SEO Yarışmasında bu analiz araçlarının büyük bir kısmını kullanarak SEO Stratejileri oluşturuyoruz

Tabi Çok büyük rekabeti olmayan bir anahtar kelime de olsa atı önceden alıp yola çıkan diğer yarışmacılara yetişmek için bu araçları biraz daha sıkı disiplin ile incelemek zorundayız.

SEO Analiz Araçları SSS

SEO Araçları ne işe yarar?

Web sitelerin GOOGLE gibi en sık kullanılan arama motorlarında en üst sıralarda yer alması için ne şekilde çalışmalar yapılmasını SEO araçları belirtir. Siteye uygun içeriklerin bulunması ve hangi anahtar kelimelerin kullanılması gerektiğini bu araçları kullanarak kolayca öğreniriz.

SEO hizmeti nedir?

Hangi amaçla kurulmuş olursa olsun, web sitelerin arama motorlarında daha fazla görünür olması için üst sıralarda yer alması gerekir. Ancak bunu yapmak için ne yönde ilerlememiz gerektiğini SEO hizmeti alarak ya da kendimiz yaparak ilerlememiz gerekir.

SEO da neler yapılır?

SEO çalışmaları oldukça çeşitlidir. Ayrıca düzenli olarak yapılması gerekir. Bir kez ayarlanıp sonsuza dek aynı şekilde ve rayında gitmez. Bu nedenle bir SEO danışmanı ile çalışmak gerekir. SEO da site içi ve dışı ayarlar dışında yazıların SEO ya uyumlu olup olmadığına bakılır.

Yazı Kategorisi
SEO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir