SEO

Seo Yarışması Nedir? Nasıl yapılır?

29 Ocak 2022
seo yarışması
1451
Views

Seo yarışması yapmak veya seo yarışmalarına katılmak isteyen kişiler için google sıralama organizasyonları nasıl yapılır? Ne gibi faydaları olur detaylıca anlattık.

Gelişen teknoloji ile birlikte Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi kullanıcılara aradıklarını bulmakta kolaylık sağlayan sistemlerin önemi giderek artıyor. Artık bir çok satın alma potansiyeli olan kişi alışveriş yapmadan önce gerek ürün hakkında bilgi sahibi olabilmek gerekse de fiyat araştırması yaparken neredeyse bütün bilgileri arama motorlarından faydalanarak yapıyor.

Örnek vermek gerekirse, En basit bir sinemaya gitmeden önce bile kullanıcılar filmi izleyen kişilerin yorumlarını okuyarak gideceği filmden alacağı verimi hesaplayarak ona bile giriyor. Siz veya çevrenizdekilerden bu konuda bilgi sahibi olanları görmüşsünüzdür.

Tabi bu süreçte arama motorları da hiç duymuyor, Öyle ki kitleler ve şahıslar hakkında dünyanın en büyük istihbarat ağına sahip hale geldiler. Öyle ki bir tıklama ile satın alma potansiyeli yüksek kullanıcıları bile sitelere yönlendirebiliyor. Aslında bu konuyu Google Pizza animasyonu ile çok güzel açıklamışlar. Videoyu izlemeyenler için aşağıya bırakıyoruz.

Aslında bütün bunları neden anlatıyoruz, arama motorunun önemi e tabi doğal olarak arama motorundaki sıralamanın önemi. Bir web sayfası (en çok kullanılan arama motoru olduğu için) Google arama sıralama sonuçlarında Ne kadar yüksekteyse o kadar çok trafik, o kadar çok potansiyel müşteri ve etkileşim alır.

Özellikle ilk 4 sıra içinde bulunan site sahipleri en fazla trafik potansiyeli olan sitelerdir. Bunu bilen site yöneticileri sıralama kazanmak için bazen milyonlarca lira para sarf edebilirler.

İlk 4 Sıra tıklamaların %70’ini alıyor

Arama motoru google’nin vermiş olduğu istatistiğe göre arama sonuç listelerinde en çok tıklamayı %46 gibi büyük oran ile 1. sıra, %14 ile 2. sıra, % 5 gibi rakam ile de 3. sıradaki sonuç alıyor. Yani ilk 4 sıra sahibi tıklamanın %70 gibi büyük bir oranını alıyor.

google sıralaması tıklama istatistiği
Google sonuç listesi tıklama istatistiği

Peki google sıralama sonuçlarında yukarıda olmak için ne yapmak gerekir? Ya bir Seo uzmanı ile çalışmak gerekiyor, yada kendiniz seo konusunda başarılı olmanız gerekiyor. 1. seçenek Seo uzmanı arayışında olunduğunu düşünelim, Herhangi bir okul veya diploma ile yapılmayan bu meslek sahibinin gerçekten işinde uzman olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Tabi ki mevcut referanslar ve herkes tarafından bilinen başarılar. İşte Yazımızın ana konusu olan SEO Yarışması – SEO Sıralama etkinliği adına her ne derseniz deyin bu konuda devreye giriyor.

Yeterince referansı olmayan veya iyi bir vaka analizi yapmak isteyen Seo uzmanları veya 2. şıktaki seo uzmanı olmak isteyen kişiler kurulan seo (arama motoru optimizasyonu) organizasyonlarına katılarak kendilerini ispat ediyorlar.

Seo yarışması nedir?

Yarışmacılar arasında herkese aynı anda belirtilen genellikle arama motorlarında daha önce çok fazla araması olmayan veya tamamen anlamsız kelimeler kullanılır. Kısaca şöyle denilebilir Yarışmacıların arama motorunda sıralama almak için hünerlerini gösterdiği uygulamadır.

Dünyada ve Türkiye’de 20 yıllık sürece dayanan SEO Yarışma geçmişi vardır. İlk seo yarışması 15 Kasım 2002 yılında yapılmıştır. Seo yarışmaları hakkında Google’dan John Mueller, olumsuz denilebilecek bir yorum yapmış olsa da biz tamamen görüşüne katılmıyoruz. Şöyle düşünebiliriz Çok ağır bir sınava çalışan bir öğrenci okuduğu o ağır kitaplardan kafasını dağıtmak için roman da okuyabilir.

“SEO yarışmaları oldukça işe yaramaz. SEO yarışmaları asla gerçek yaşam performansını yansıtmazlar , tüm ekosistemi olumsuz etkileyen bir ton spam oluştururlar, büyük bir zaman ve emek kaybıdır. SEO yarışmalarına akıllıca yaklaşım, onları görmezden gelmektir.” Muller, bir SEO yarışmasına katılmayı düşünen herkesin zamanını ve çabasını daha üretken bir şeye ayırması gerektiğini ekliyor. “Çalışmayı veya bir tanesine katılmayı düşünüyorsanız, yalnızca hizmetlerinizi genel olarak iyileştirmeyi düşünün, üzerinde çalıştığınız web sitelerini uzun vadede daha güçlü ve daha iyi hale getirin, işe yaramaz, kısa vadeli oyunlar oynamaya çalışmak yerine.”  Kaynak wikipedia

Seo yarışması Nasıl Yapılır?

Seo yarışmasının amacı, Hedefi ve sponsorlar belirlendikten sonra yarışmanın duyurusu yapılarak hazırlanır. Daha fazla yarışmacı katılmasını sağlayabilmek için ödülü artırmakta fayda var. Ayrıca webmaster forumları, Seo facebook gurupları, seo eğitim siteleri ve bu tarz kişilerin yoğun bulunduğu yerlere afiş ve reklam çıkışı yaparak daha fazla katılımcı sağlanabilir.

Ne kadar çok katılımcı olursa o kadar çok keyifli geçeceğinden, kazanacak katılımcıları tatmin edecek bir organizasyon olması en iyisi.

Seo yarışmasının amacı nedir?

Seo yarışmalarının bir çok amacı olabilir örneğin, sıralama kazanmak isteyen bir marka paravan sitelere binlerce lira para harcamak yerine 50 civarı seo uzmanının yarışmaya katılacağı bir organizasyon ile kısa sürede harika paravan siteler elde edebilir. Yada seo konusunda eğitim, hizmet gibi konularda yayım yapan bir kuruluş kitleleri etrafında toplayabilmek ve seçtiği kelimelerde markasını geçirirse büyük bir kitleye çok daha ekonomik fiyatlara ulaşabilir.

Seo yarışması boyunca seo uzmanları çalışma yaptığından hareketlilik ve daha fazla kitleye ulaşma imkanı olacaktır.

Kimler Seo yarışmalarına katılmalı?

  • Seo uzmanı olup kendini ispat etmek isteyenler?
  • Yoğun iş stresi ile kafa dağıtmak için katılan seo uzmanları
  • Marka ve Yaptığı işi daha fazla kişiye duyurmak isteyenler
  • Seo konusunda tecrübe sahibi olmak isteyenler.

Güncel Seo Yarışması 2022

Seo yarışmaları ile ilgileniyor ve böyle bir yarışmaya katılıp kendi adınızdan söz ettirmek veya bu alanda başarı yakalamış kişilerin referanslarını incelemek istiyorsanız işte size harika bir önerimiz var. Yazımız yayımlandığı tarih itibari ile 29 Ocak 2022 Facebook Seo analiz gurubu bir seo yarışması düzendi. Yarışma seo analiz google sıralama yarışması anahtar kelimesi üzerine ve son katılım 31 ocakta.. Eğer yarışmaya katılmak isterseniz güncel tarihli bu organizasyonu incelemenizi öneriyoruz.

Seo analiz gurubunun hazırlamış olduğu Google sıralama yarışması oldukça da rağbet görmüşe benziyor şuan yaklaşık 40 yarışmacının olduğunu bildiğimiz bu yarışmada https://kenankahya.com.tr ekibi olarak bizde varız.

Seo yarışması Görüş ve öneriler

Her ne kadar Google Analisti John Mueller SEO Yarışmalarını uygun bulmayıp spam ve gereksiz zaman kaybı olarak görmüş olsa da biz öyle düşünmüyoruz. SEO Yarışmaları özellikle sektörde adı duyulmamış kendini kanıtlamak isteyen SEO Uzmanları için harika bir yöntemdir.

Yazı Kategorisi
SEO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir