SEO

Google Sıralama Kaybetmenin 12 Sebebi?

19 Mart 2022
Google sıralaması neden düşer
1834
Views

Arama motorlarında sıralama almak kolay, asıl zor olan mevcut sıralamayı korumak! Rakipler, arama motoru (Google) ve sizin yapacağınız herhangi bir yanlıştan dolayı aylarca üst sıraları alabilmek için harcadığınız emek boşa gidebilir. Panik yapmayın bu yazıda sizlere Google sıralamasını kaybetme nedenlerini anlatacağım. Tersine mühendislik ile sitelerinizdeki bazı açıkları bularak sıralama almayı da başaracağınız bir içerik hazırlıyorum.

SEO Desteği verdiğimiz blog sitesi çerçevesinde açtığımız bu sitede SEO İle ilgili blog yazıları hazırlarken Google sıralamasını korumak ve sıralama kaybı yaşamak istemeyenler için hazırladığım bu içerikte sıralama kaybına neden olan en önemli unsurları anlatmaya çalışıyorum. Aşağıda yazmış olduğum sıralama kaybı sebeplerinin dışında tabi ki farklı sebepler ile de Google sıralama kayıpları yaşayabilirsiniz, daha net sebebini detaylı incelemeler ile anlaşılabileceğini unutmayınız.

Google Sıralama Kaybetme sebepleri

Google sıralama kaybı yaşıyorsanız size hayati bir strateji veriyorum, acele etmeyin, panik yapmayın önce gözlemleyin. Kaybedilen anahtar kelimede bir kaç saat belki de bir kaç gün sonra tekrar eski yerine gelebilirsiniz. Fakat unutmayın bu bir uyarıdır kesinlikle uzun vadede orda kalmak istiyorsanız yavaş yavaş güncelleme yapmanız gerekiyor veya hatalı yaptığınız işlemi durdurmanız gerekiyor!

Google Manuel ceza sıralama kaybı

Manuel Ceza

Arama motoru kandırılmayı sevmez, eninde sonunda hileli işlem yapanı yakalar. Yapay zeka her gün gelişiyor ve insanların ne yapıp yapmadığını çok iyi anlıyor. Sizlerin de neler yaptığını çok iyi anlayabilecek kapasiteye sahip olduğunu unutmayın. Sahte trafik gönderme, aşırı backlink alımı gibi temel ve en çok yapılan hatalar ile Google sitenizi cezalandırabilir. Merak etmeyin algoritmayı kandırsanız da arama motorunda çalışan binlerce kişi var siteleri düzenli olarak inceliyorlar. Hile yapan siteleri takip eder ve fişini çeker. Google sıralaması hızlıca düştüğünü fark ettiğiniz andan itibaren ne oldu da düşüyor dediğiniz sırada gmail hesabınıza gelen mail her şeyi açıklıyor olur.

Manuel ceza arama motorunun algoritmasının verdiği cezalardan çok daha hızlı sıralama kaybına sebep olur ama bu hataları temizlemek kolaydır. Çünkü arama motoru hatanızı size söyler ve düzelmek için bir fırsat verir. (İngilizce bilenler için) Google uzmanı John Mueller ile yapılan harika bilgileri alacağınız videoyu izlemenizi öneriyorum.

Balayı Dönemi bitti

Bazen yeni web sitelerine Google çok kıymet verir. Hak ettiğinden çok daha iyi pozisyonlara yönlendirir. Fakat bu uzun sürmez bir kaç ay sonra balayı biter gerçek bir evlilikte olduğu gibi sabah kalktınız ve Google makyajını kaldırdı. Artık sizi daha isabetli sıralamalara gönderecektir. Merak etmeyin iyi çalışmalar ile o eski sıralamaları tekrar kazanacaksınız.

Rakip site tarafından geçilme

Arama motorunda sadece siz yoksunuz rakipler de var. Onlarda yükselip daha fazla trafik almak istiyor. Ortada tatlı bir pasta var sizle paylaşmak istemeyen çok fazla rakip var.. Yaptıkları güncelleme, aldıkları backlinkler veya iyi bir SEO Uzmanı ile çalışmaları neticesinde sizi geçmiş olabilirler. Bu durumda siz Google sıralama kaybı yaşamışken rakibiniz üst sıralara çıkmış olacak. Google bu konuda oldukça adil en iyi olanı çıkarmak istiyor. Sizde en kullanıcıya en iyisini verin ve sıralamaların yükselişini seyredin..

İçerik Güncellemesi

Yazılan içerikle ilgili yeni bir teknik ortaya çıkmış olabilir ve sizin siteniz artık bu bilgileri içermiyor olabilir. Derhal içerik boşluklarını bulup içeriğe yeni bilgileri ekleyiniz yoksa rakipleriniz ekleyerek sizi kolaylıkla geçeer.

Özellikle her yıl güncellenen konularda düzenli olarak kontrol edip güncellemeler yapmak her zaman faydalıdır. Örneğin; Asgari ücret ne kadar konusunu yazdınız ve Asgari ücrete gelen zammı merak eden kullanıcılar aradığını bulamadığı zaman bir alt sayfayı arar ve orada bulursa aradığını bulunduğunuz sırada fazla kalamayacağınızı söylemek için müneccim olmaya gerek yok.

Anti SEO- Google sıralama kaybetme sebepleri

Anti SEO Saldırıları

Maalesef Türkiye ve Dünyada çok fazla yapılan yapılan Anti SEO Yüzünden sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. Google anti SEO Yöntemlerine karşı oldukça ciddi bir şekilde mücadele ediyor. Yakın süreçte bu tarz saldırılar pek fazla işe yaramayacak gibi gözüküyor. Sıklıkla gözüken Anti SEO Yöntemleri

 • Alakasız anahtar kelimelere backlink gönderimi
 • Kısa sürede binlerce siteden gönderilen geri bağlantılar
 • alakasız trafik gönderimi
 • Markaya zarar verecek diğer saldırılar.

Yanlış Güncellemeler (Site sahibi tarafından yapılan)

Bazen web site sahipleri sıralama da yukarı çıkayım diye yanlış güncellemeler yapabilir. Bu yanlışları en iyi SEO Uzmanları dahi yapabilir. Bu hatalardan bazıları.

 1. Sayfa yapılarında aşırı büyük değişiklikler.
 2. Sıralama alma hevesi ile içeriğin her yerini anahtar kelime doldurma çabaları
 3. Aşırı iç linkleme yapılması
 4. İçeriği ana konu üzerinden uzaklaştıracak hareketler
Backlink kayıpları: Google sıralama kaybetme sebepleri

Backlink Kayıpları

Backlink arama motoru için en önemli sıralama kriterlerinden biridir, Daha önce Backlink nedir, nasıl alınır? İsimli konumuzda ( https://kenankahya.com.tr/backlink-nedir-nasil-alinir/ ) Detaylarını anlattığımız gibi. Alınan backlinkler mümkün mertebe kalıcı alınmalıdır. Web siteleri minimum 6-12 gibi sürelerde bağlantı suyunu içmektedir, Kaybedilen backlinkten alınan meyve suyunun kaybedilmesine ve çok hızlı bir şekilde sıralama düşmesine neden olur.

Aşırı Optimizasyon

Hiç kimse mükemmel değildir, bazen kasıtlı olarak hataları görüyor olsak da düzeltmem. Google aşırı mükemmel sayfaları bazen sevmiyor. Bu konuda çok detaylı araştırma yapmadım fakat aşırı optimize edilmiş sayfaları yapay zeka ile hazırlanmış olarak görüyor olabilir.

Yetersiz Kullanıcı deneyimi

Bir web sitesi her ne olursa olsun, kullanıcının son ilgili anahtar kelimede son kez girdiği sayfa olmalı. Aksi taktirde arama motoru en iyi kişiyi bulana kadar her zaman kullanıcıların en son girdiği sayfayı bulup kullanıcılarına en iyi arama motoru deneyimini yakalamaya çalışır. Bu sebeple siteye giren kişiler gerek tasarım, gerekse de içerik anlamında her aradığını bulmalı ki siteden memnun kalıp farklı sayfalara gitmemesin.

Yazılım (Tasarım) Sorunları

Google kendini güncelliyor, 15 yıl önce hesapta bile olmayan mobil, tablet ve farklı cihazlarda gösterimini hiç ciddiye almıyordu fakat tasarımınız artık bütün cihazların ihtiyacını karşılıyor olmalı.. Yazılım ve tasarımınız güncel olmalı ki kullanıcılar her cihaz ile sitenin bütün özelliklerinden faydalanmalı. Sorunlu sayfalar kullanıcıya gerekli tecrübeyi vermeyeceğinden arama motoru sıralamada aşağı doğru çekmeler yapabilir. Search consol üzerinde sitelerde bu tarz sorunlar varsa açıkça bilgi vermektedir.

Ani trend Değişiklikleri

Bazen yazdığınız içerikle ilgili önemli gelişmeler olabilir. Bu gelişmeleri çok önemli haber siteleri ve otoriter siteler yayımlayabilir bu sebeple oluşan ani trend değişikliği sebebi ile 5-6 basamak birden düşme sebebi olabilir. Bu konuda çok fazla yapabileceğiniz bir şey yok. (En azından acil olarak yapabileceğiniz bir şey yok) trend ile ilgili haberi içeriğinize ekleyin ve trend düşmesini bekleyin, eksi sıralaya yakın bir pozisyona yavaş yavaş geleceksiniz.

Algoritma Güncellemeleri

Google aslında algoritmasını her gün güncelliyor fakat bazen çok büyük çekirdek güncellemeler yapıyor, bu güncellemeler esnasında aşırı dalgalanmalar olabilir. Panik yapmayın bırakın güncelleme bitsin siteler otursun yeni algoritma güncellemeye göre aksiyon planlamasını yapabilirsiniz.

Google sıralama kaybetme SONUÇ

Dünyanın tabiatı gereği, hiç bir şey kalıcı değildir, pek tabi değişiklik gösterecektir. Bu durum arama motoru ( Google) içinde aynıdır. Belki bir gün Google’de kullanılmayacak bilmiyoruz.. Fakat günümüz koşulanlarında hedef kelimelerinizde en azından daha fazla üst sıralarda kalmak istiyorsanız teknolojiyi takip edin. Güncel kalın ve en iyisi olmaya çalışın ve anı mutlu bir şekilde yaşamaya çalışın. Umarım içeri beğenmişsinizdir. Eğer beğendiyseniz veya konu hakkında eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz.

Yazı Kategorisi
SEO

Tüm Yorumlar

 • SEO Analiz Google Sıralama Yarışması üzerine kurulmuş ama maşallah güzel bilgiler bulunuyor.

  Hüseyin Tekin 19 Mart 2022 16:13 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir